Fuudish Go&No

E171 EHK TITAANDIOKSIID kuulutati tervisele ohtlikuks. Vaata, millistes toodetes see olla võib

Kui jälgid Fuudishi storisid, siis oled juba tuttav E171 ehk titaandioksiidiga, mille tuvastasime kallitest trühvlikommidest. Teemat edasi uurides selgus, et seda ohtlikku värvainet võib leida nii küpsetistes kui isegi majoneesis ja kodujuustus.

❗️Titaandioksiid on värvaine, mida on nii kosmeetikas kui toidus aastaid kasutatud. Kõige rohkem on seda arvatavasti tarbinud lapsed, sest just nende maiuspalades kasutatakse valget toiduvärvi (Skittles, Chupa-Chups, koogid, nätsud jm). E171 võib leida ka suppidest, makrast, kastmetest, jookidest ja isegi pähklisegudest. Titaandioksiidi kasutatakse ka Livol erinevates vitamiinides ning teistes toidulisandites.  

‼️Juba aastal 2016 tunti Euroopas muret, et see nn looduslikult esinev ent kunstlikult valmistatud E-aine vajab lisauuringuid, aastal 2019 otsustas E171 kasutamise keelata Prantsusmaa. 2021 aasta esimeses pooles  uute uuringute valguses jõustus lōpuks EFSA (Euroopa Toiduohutuseameti) otsus, et see aine ei kuulu enam tervisele ohutute ainete hulka ning nädal tagasi otsustati, et 2022 esimesest poolest on lisaaine Euroopas keelatud.

‼️Uuringud näitavad, et E171 ehk titaandioksiid on ainuüksi loomkatsetes sissehingamisel tekitanud kopsuvähki. Inimeste puhul on tõendatud, et see aine kipub ladestuma organitesse, on meie soolestiku mikrobioomi kahjustav, seda seostatakse võimalike geneetiliste kahjustuste ja vähiriskiga. Sealhulgas peetakse seda ainet immunotoksiliseks ja neurotoksiiniks põhjustades organismis põletikku.
Titaandioksiid on tiht saastunud elavhõbeda, plii ja arseeniga, mis kuuluvad kahjulikumate raskemetallide hulka, leides sellisel viisil tee kehasse.

‼️Kahjuks leiab Eestis rohkelt kaupa, mis endiselt sisaldab seda Euroopa Liidus tervisele ohtlikuks kuulutatud ainet.

Lisaks toidule kasutatakse E171 ka dekoratiivkosmeetikas, hambapastades ja kreemides, kuid nendes ei lōpetata selle lisaaine kasutamist, sest kahjulikkus on tōestatud seespidiselt tarbides. 

Siit leiad mõned tooted, mis sisaldavad E171 toiduvärvi. Sama tootesarja teised tooted ei pruugi sisaldada E171. Loe kaupluses etiketi infot.

Loe lisaks: