Uudised

KA PLOMBIIRJÄÄTISES võib leida ebavajalikke e-aineid

Puhas plombiirjäätis koosneb piimast, koorest, suhkrust, munadest ja vanilli maitseainest. Kahjuks on meie poelettidel suur valik jäätiseid, kus puudub täisväärtuslik piim ja rõõsk koort ning esimeseks koostisosaks on hoopis vesi.

Jäätist valmistatakse tihti hoopis vadaku- ja lõssipulbrist või taimerasvast.

Vaatasime üle poes müüdavad plombiirjäätised, millest kõige kõrgemad hinded saavad LaMuu Kondenspiimajäätis ja Suomen Jäätelo Vanilja koorejäätis. Mõlemas tootes on olemas nii piim, rõõsk koor kui ka muna. Nendes toodetes on kasutatud looduslikke paksendajaid E412 guarkummi ja/või E410 jaanileivapuujahu. Paksendajad kasutatakse viskoossuse lisamiseks ja kreemja struktuuri saavutamiseks.

Ülejäänud rohelised logod läksid Balbiino Onu Eskimole, Vanilla Ninja koorejäärisele ja Rainbow vaniljejäätisele. Nendes toodetes on samuti kasutatud looduslikke paksendajaid ja emulgaatorit E471 ehk rasvhapete mono- ja diglütseriidid, mis on osaliselt lagundatud rasvad ja ei ole ohtlikud ühendid. Emulgaatoritega tuleb siiski ettevaatlik olla. Hästi emulgeeritud toit võib soodustades rasvhapete imendumist, mõjudes negatiivselt kehakaalule. Kõik lisatud emulgaatorid on tervise seisukohast ebavajalikud ja võimaliku riskiga, sest meie seedesüsteemis on omad emulgaatorid, mille tööd need lisaemulgaatorid võivad häirida. Kuna meie lähtume teadusuuringutest, siis pole tõestatud kahjulikku tervisemõju ja seetõttu looduslikud emulgaatorid punkte maha ei võta.

Kollased logod andsime toodetele, kuhu on lisatud lisaks eelpool väljatoodud E-ainetele stabilisaator E407 (karrageen). Karrageeni ohutuse kohta on palju vastuolulist infot. Mõned allikad viitavad seedeprobleemide või isegi vähi tekkele.

Punase logo sai Premia Klasika Vanillijäätis, kuhu on lisatud palmi rasv, mitmed erinevad suhkrud, karrageen (E407) ja sünteetiline emulgaator karboksümetüültselluloos E466, mis võib soodustada kroonilist põletikku, metaboolset sündroomi ja mõjutada meie mikrobioomi tasakaalu.

Aastal 2007 tuvastati Indiast pärit guarkummis ohtlik tase dioksiini ja pentaklorofenooli. Peale korduvat saastumise avastust, võttis EL aastal 2010 vastu täiendavad meetmed, mis nõuavad India poolt tulevatelt guarkummi saadetistelt ametlikke analüüsi tulemusi ja sertifitseerimist.

Tuletame meelde, et logosid anname E-ainete seisukohast. Jäätis sisaldab kõrges koguses suhkrut ning selle tarbimist tuleb piirata.

Leave a Reply