Fuudish Go&No

KÜLASKÄIK E-POODI: SELVERI tordid, mida osta või ostmata jätta

selveri koogid

Selveri tordid on arvatavasti igaühe laualt läbi käinud. Tootjate ja maitsete valik on uhke, aga kas kõik ka süüa kõlbab? 

Kõik me armastame maiustada. Selles pole midagi halba, sest keha vajab päevas nii aju- ja südametegevuseks kui energiaks 50-60% süsivesikuid, millest osad võivad tulla ka maiustustest. Küsimus on alati pigem selles, millise kvaliteedi ja jääkainetega “kütust” me oma kehale anname.  

Tegin väikese külaskäigu e-Selverisse, et viia end kurssi,  mida sealt koju  tellida saab.  Täna oli saadava 17 torti, mille koostised ma nii iseenda kui sinu jaoks läbi analüüsisin ning panin kokku top5 kõige kehvemat ja kõige paremat tordivalikut.

Ma tean, et neid inimesi on vähe, kes on huvitatud lugema pikalt ja põhjalikult sellest, mida täpselt iga tort sisaldab, millised teaduslikud uuringud on erinevate toidulisandite kohta läbi viidud ja milline on risk, et see sinu või su lähedase tervist rikub. Seetõttu tegin ma seekordse top5 Fuudish Go & No kokkupanemise lihtsaks ja igaühele arusaadavaks- Go rohelise tule saavad kõike vähem töödeldud tordid ning No punase tule need, mis sisaldavad transrasvu sisaldavat hüdrogeenitud taimerasva või minu hinnangul piisavalt teaduslikult tõestatud info järgi ohutsoonis olevaid sünteetiisi lisaaineid.

Enne topi tutvustamist ka mõned read transrasvadest, sest see on niivõrd oluline teema ja mul on väga kahju, et Eesti ei kuulu nende riikide hulka, kus transrasvhapete sisaldus toidus on karmilt piiratud või keelatud. Erinevate uuringute andmetel ei peaks me päevas tarbima üle 1g transrasvhappeid. Isegi kui tarbida seda vaid 5g, siis tõuseb infarktirisk 25%. Transrasvu seostatakse mitmete vähiliikidega, veresoonte lupjumisega, infarkti, insuldi, diabeedi, Alzheimeri ja mitmete muude haiguste tõenäosuse suurendamisega. Seetõttu on oluline kaitsta selliste toodete eest mitte ainult lapsi ja iseennast vaid ka teavitada ja hoiatada vanemaid inimesi. Nii et vaata hoolega, mis tordi sa vanaemale sünnipäevaks viid. Kuna tootjad ei kirjuta pakendile, et toode sisaldab transrasvu, siis kõige olulisem ohtlik märksõna, mida pakendilt otsida on “osaliselt hüdrogeenitud taimerasv”.

Ja nüüd lubatud koogitop, mida peaks vältima.
Selveri tordid:

17 müüdavast koogist 5 on sellised, mille võid julgesti osta, sest need koogid on valmistatud võimalikult lihtsalt ja puhtalt. Rohelise tule saavad
* Gustavi Rabarberi-kohupiima ahjutort
* Gustavi Kohupiima-vaarika rulltort
* Rõngu Pagari Cappucino tort
* Rõngu Pagari Oravakese tort
* Rõngu Pagari Sidruni-toorjuustutort

Punane grupp

Minu kõige suurem pettumus oli Pihlaka sefiiritort. Olen seda tootjat alati pigem mõistlikuks ja vastutustundlikuks e-ainete kasutajaks pidanud, nüüd aga on ühe valge sefiiritordi sisse pandud 7 erinevat toiduvärvi, millest 4 toiduvärvi on nn punase tsooni toiduvärvid  ja paljudes riikides ohtlike e-ainete nimekirjas ( E104, E110, E120, E124- tordi pakendil on ka hoiatus, et see võib põhjustada terviseprobleeme lastele). Samasuguse koogi saaks teha looduslike toiduvärvidega, aga tootja ei ole mõelnud sellele. Seetõttu peame ise selle peale mõtlema ja lugema etikette, et kahjulikud lisandid toidulauale ei satuks.  Hüdrogeenimata taimerasva sisaldavad paljud tordid ja soovitus oleks neid üldse mitte tarbida, kuid kõige ohtlikum on osaliselt hüdrogeenitud taimerasv, mida leiab nii Pagaripoiste armastatud Napoleoni tordist, kui Pagarini Otto tordist, samuti Marta Pagari Küpsise-kohupiimatordist ja Eesti Pagari Kirjust kohupiimatordist. Loodetavasti muudavad tootjad nende tortide koostist.

1 Comment

Leave a Reply