Uudised

TOIDU FERMENTEERIMINE – toidulaua väärtuslik osa

Toidu fermenteerimist (kääritamist, hapendamist) on aastatuhandeid kasutatud traditsiooniliste toitude säilitamiseks ja maitsestamiseks. Eriti põhjamaise rahva jaoks on fermenteeritud tooted olnud toidulaua väärtuslik osa, varustades meie organismi rohkete vitamiinide, toitainete ja antioksüdantidega aastaaegadel, mil looduses on neid vähe.

Tänapäeval on hapendatud toit menüüst kokku kuivamas ning soolestiku head tervist reguleeritakse loomulikult fermenteeritud toitu asemel aina rohkem vitamiinipurgi probiootikumidega.

Miks võiksid sina iga päev naturaalselt hapendatud toitu tarbida? Fermenteerimisprotsessi käigus muutuvad suhkrud, eeskätt laktoos ja glükoos bakterite “toiduks”. Kasulikud piimhappebakterid toodavad hapet, siit tuleb toidu hapukas maitse.

Piimahappebakterid käituvad meie organismis probiootikumidena, rikastades meie sooletiku mikrofloorat, reguleerides immuunsüsteemi, toetades mineraalide omastamist, alandades vererõhku, vähendades põletikulisust ja allergiat, hoides veresuhkru kontrolli all, viies kehast välja toksiine ning väidetavalt aidates ennetada diabeeti ja ateroskleroosi. Ka mõningate B-vitamiinide omastus võib paraneda.

Hapendatud toidud on juba osaliselt heade bakterite poolt töödeldud ja seetõttu on neid kehal kergem vastu võtta ja seedida. Seetõttu kuuluvad fermenteeritud toidud ka kaalulangetaja menüüsse.

Fermenteeritud tooteid peaksid pidevalt tarbima ka vanemad inimesed, keda ohustavad kõige rohkem autoimmuunsed põletikulised haigused. Aina rohkem leiab kinnitust seos seedesüsteemi heade bakterite ja vaimse tervise vahel, sest kääritatud tooted aitavad ka head meeleolu ja vaimset stabiilsust hoida.

Kuigi fermenteeritud toidud on väga kasulikud meie soolestikule, võivad need mõndadel inimestel esile kutsuda histamiini talumatuse. Histamiini talumatuse sümptomid võivad väljenduda kui astma, kõhulahtisus, peavalu, sügelev nahk, nina ja silmad, südametegevuse häired, kinnine või vesine nina ja isegi menstruatsioonikrambid. Sellisel juhul tuleks hapendatud toiduaineid vältida.

Galeriist leiad valiku naturaalselt hapendatud tooteid – hapukapsas, hapukurk, jogurt, keefir, pastöriseerimata kombucha, kimchi, sojakaste.

Leave a Reply