Uudised

KUIDAS VALIDA PARIMAT mahlajäätist?

Täna räägime mahlapulkadest ja sorbettidest. Need on mahlajääd, kus pole kasutatud piima ega koort. Kõlab nagu külmutatud mahl, aga kas on ikka nii?

Mahlajäätis võib seaduse järgi olla iga mahlapulk, mis sisaldab kas või minimaalselt mahla või veega lahjendatud mahlakontsentraati.

Mahlapulkade juures tasuks vaadata eelkõige kahte asja – suhkrusisaldust ja emulgaatoreid. Välja võiksid jääda ka värvained ning lōhnaained. Kui külmutaksid lihtsalt püreestatud marju jäätiseks, siis 100g maasikaid annaks 32kcal ja sisaldaks 7-8g puuviljasuhkrut, mango puhul oleks vastavad arvud 58kcal ja 12g. Mahlapulkade kaloraaž on tihti 2 korda kõrgem. Mahl on kallis tooraine ja seetōttu kasutatakse mahlakontsentraate, mida lahjendatakse veega. Kontsentraati kasutades peab vastav info koostises kirjas olema.

Et mahlajää oleks mõnusa tekstuuriga ja õhuline, püsiks hästi koos ning oleks soodsam, lisatakse emulgaatoreid ja paksendajaid. Sellised mahuained lisavad tootele kaalu, kuid mitte kaloreid. Kõige tüüpilisemad mahlajääde emulgaatorid on karrageen (E407), jaanileivapuu (E410), guarkummi (E412) ja karboksüülmetüültselluloos (E466).

E410 ja E412 tunduvad ohutumad, kuid vaatamata oma looduslikule algupärale tasub piirata E407 ja E466 pidevat tarbimist, sest teadlased seostavad neid põletikuliste soolehaigustega ja kantserogeensusega. Ka teiste emulgaatorite tarbimist tasub piirata, sest neid saame paljudest toodetest leivast jogurtiteni.

Emulgaatorid häirivad meie soolestiku tööd, kahjustavad kasulikke baktereid ja mõjuvad halvasti soolestikku katvale limakihile.

Paljud tootjad kasutavad sorbeti ja “mahlajäätise” valmistamiseks vedelat lämmastikku. Tegemist pole võidusõiduautode kütuselisandiga vaid toidulämmastikuga. See on tehnoloogiline abiaine ja koostises kirjas pole.

Kaupluses jäid silma head Jäämarja tooted, kus marjapüreedele lisab magusust agaavisiirup. Külm mangosorbee on puhta koostisega, kuid lisatud suhkruid (dekstroos, glükoosisiirup, fruktoos, suhkur) pisut palju- kokku su hkrut lausa 28%. Suuremate tootjate valikust jäid silma Pirulo mahlapulgad, Balbiino Mahlapurikas, Drako sorbett ja Lidli apeilsinijää – viimases taas suhkrut liiast 24.5g.

Erinevad mahlajäätised

Leave a Reply