Uudised

ANALÜÜSI TULEMUSED: kas meresoolas on mikroplasti?

meresoola pakendMeresool

2018. aastal teatas Greenpeace, et meie planeedi looduslik sool sisaldab suures osas mikroplasti osakesi. Analüüs tehti 39-le soolabrändile üle maailma. Testiti nii meresoola, järvesoola kui kivisoolasid.

Uuring näitas, et kõige enam mikroplasti oli Aasiast pärit soolades, samas ainukesed kolm puhast soola olid pärit Hiinast (kivisool) ja Taiwanist (meresool) ning Prantsusmaalt (meresool).

2017. aastal tõestasid Hispaania teadlased ajakirjas Scientific Reports in Nature avaldatud uuringus, et meresaadused on mikroplastiga lootusetult saastunud. Nad testisid 21 tüüpi erinevat soola ja leidsid neis kõigis plasti jääke. Kõige tavalisem plastitüüp, mida soolades leitakse, oli polüetüleentereftalaat – see on materjal, mida kasutatakse plastpudelite valmistamiseks.

Kuna kõige enam plastikut on tuvastatud just meresoolades, siis otsustasime ka ise saata Eestis müüdavad soolad Norra erapooletusse laborisse testimisse. Tegu on kallite analüüsidega (a €456) ja seetõttu saime sel korral testida vaid kahte toodet – Meira meresoola ja Taprobani meresoola. Mõlemad on pärit Hispaaniast.

Sooladele tehti maksimaalse sensitiivsuse juures 8 erineva plasti analüüsi ning plastijääkide summa-analüüs. Meie suureks rõõmuks ei tuvastatud neist plastijääke.

Leave a Reply