Uudised

KUIDAS VALIDA PARIMAT rukkileiba?

Rukkileib annab tervisele vajalikke kiudaineid, mikroelemente ja vees lahustuvaid B-vitamiine. Kui leiba võib süüa iga päev, siis peenleivad ja valged saiad võiks olla pigem pühapäevatoit.

Parim rukkileib on lihtsa koostisega täisteraleib (kiudaineid min 6%), lisaaineteta ning madala suhkru – ja soolasisaldusega (vastavalt alla 5% ja 1%). Kahjuks oli sellist kõikidele soovidele vastavat leiba poest raske leida ja parimaid valides tuli kuskilt pisut silm kinni pigistada.

Täisteraleib on parim valik, sest teravili on vähem töödeldud ja sisaldab vilja erinevaid tervislikke osasid ning on kiudaineallikas, mis toetab soolestiku parimat toimimist. Juuretisega leiba peaks olema kergem seedida, aga meie juuretist pärmile ei eelistanud, sest ka juuretisega rukkileivas on alati palju looduslikku pärmi.

Lisaained tööstuslikult valmistatud leivas ei ole kasulikud tarbijale, need on lisatud, et samast massist saaks rohkem leiba, toode ei vananeks, kuivaks ega hallitaks. Inimese tervise seisukohast on E-numbriga säilitusained, stabilisaatorid, emulgaatorid ning täiendav nisugluteen ebavajalik, sest need võivad tekitada põletikke ja vähendada toote kasulikkust.

Parim silmajäänud leib kuulub Lõuna Pagaritele – pole lisatud suhkrut, nisugluteeni, nisujahu ja valmistatud juuretisega. Rukkipala juuretisega täisteraleivale on lisatud küll E300 askorbiinhape, aga on väga hea koostisega- 67% täistera, suhkrut vaid 0.8g. E-vabad on Karja rukkileib ja Hiiu seemnetega rukkileib, kui viimases on suhkrut natuke palju (7.5%). Rohelise saab ka Ruks seemneleib. Tasub arvestada, et leivale lisatud rohked seemned väljuvad suuresti kehast seedimata kujul. Peremehe rukkileib on samuti hea koostisega, kuid suhkrut 7.8%. Fazeril on mitu head e-vaba musta leiba, kus võiks olla suhkrut vähem ja kiudaineid rohkem. Kui leib hakkab juba magustoidu rolli mängima, siis kahjuks rohelist anda ei saa- seetõttu tuleks üle 8% suhkruga leibu mõõdukalt tarbida ( nt Muhu leib 9.4%, Fazeri pidupäevaleib 8.8% suhkrut).

Punase saab Hiiumaa leib, mis sisaldab kahte säilitusainet. Vähese täisterasisaldusega Must Pehmik saab samuti punase – on värvitud tumedaks ammooniumkaramelliga E150c, suhkrut lausa 9.9g ja sisaldab säilitusainet E200.

Paljud populaarsed leivad sisaldasid mitut ohutumat e-ainet.

Leave a Reply