Uudised

LÕHNA- JA MAITSEAINED toidus – kas ohutud?

Paljude toodete koostisest leiab lisaks E-ainetele ka salapärase koostisosa “lõhna- ja maitseained”.

Tegu on ekstraktide, preparaatide, õlide, aroomide ja muude maitseühenditega, mis annavad tootele lõhna või maitse.

Pole sugugi ootamatu, et maasikasiirupile polegi lisatud maasikaid vaid maitse on saavutatud just sellise maitse-ja lõhnaainega.  Sel juhul pole tegu maasikasiirupiga, vaid maasikamaitselise siirupiga. Seadus on jätnud pakendil mänguruumi koostisosade loetelu lühendamiseks ning võimaldab tootjal jätta täpsustamata, millest koosnevad tootele lisatud lõhna- ja maitseained. Tõenäoliselt on põhjuseks see, et nende koostisosade osakaal on väga väike ja nimetused väga keerulised.

Tihti on koostisosad tehislikust toorainest ja osadele kehtivad piirnormid. Tarbijatel puudub võimalus tutvuda maitse-ja lōhnaainete koostisega, seetõttu pole ka meil oluline koostiseid lähemalt analüüsida.

Kui tegu on looduslike lõhna- ja maitseainetega, siis üldiselt pannakse vastav märge pakendile. 

Kõige enam lisavad tootjad lõhna- ja maitseaine valmissegusid, mille koostisest leiab erinevat tüüpi aineid.

Kas nende tarbimise osas on põhjust muret tunda? Jah ja ei! Kogused toidus on nii väikesed, et teadlaste hinnangul ei ohusta see tervist. Samas, hinnanguliselt ca 1/4 toidupoe kaubast sisaldab tundmatuid keemilisi maitseühendeid. Kas pikaaegsel tarbimisel on tervisemõjud ja millised on koosmõjud, seda on võrreldes e-ainetega palju vähem uuritud.

Lõhna- ja maitseainete seas kõige enam on räägitud suitsutuspreparaatidest, mida on seostatud vähiriskiga. Aastate jooksul on osad neist keelustatud ja praegu Euroopas kasutatavad preparaadid on tunnistatud ohutuks. Kuna suits sisaldab lämmastikoksiide, võib suitsukalas ja -lihas tekkida nn vähkitekitavad nitrosamiinid. Nitrosamiinide tekke tõenäosus on ka kodusel suitsutamisel. Sellest vaatenurgast võib tööstuslik suitsutamine olla turvalisem valik, kuna protsess on kontrollitud, kantserogeenseid ühendeid analüüsitakse ja preparaatide lisamine on rangelt reguleeritud. 

Kui soovid vältida tundmatuid lõhna- ja maitseaineid, siis eelista võimalusel mahetoitu või valmistada ise süüa värskest toorainest.

Leave a Reply