Uudised

MILLISED ON PARIMAD kaerahelbed ja miks?

täistera kaerahelbedTäistera kaerahelbed

Kõige populaarsem puder, mida hommikul süüakse, on kaerahelbepuder.

Kaer on suurepärane lahustuvate ja mittelahutuvate kiudainete allikas (ligi 11%). Üks märkimisväärsemaid kiudaineid on beeta-glükaan, mis aitab kolesterooli tasakaalus hoida.

Kui võrrelda täisterakaera kiirkaerahelvestega, siis mikro-, makro- ja kiudainete poolest on nad suhteliselt sarnased. Kaeras leidub mitmieid mineraale nagu magneesiumi, rauda, tsinki ja B1 vitamiini.

Täisterakaera kooritakse, lõigatakse ja seejärel rullitakse lamedaks. Kiirkaera aga töödeldakse peale selle veel auruga. Kiirkaer on põhimõtteliselt kuivatatud valmispuder.

Täisterakaer on vähem töödeldud ning selle keetmisaeg on pikem, mis võib toitainete kadu suureneda, kuid igat toitainet tuleb siiski vaadata eraldi, sest mõni vitamiin/mineraal on kõrge temperatuuri juures stabiilne, mõni aga mitte. Kiirkaer valmib loetud minutite jooksul, mis tähendab, et kokkuvõttes läbivad nad sarnase kuumtöötluse.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata nendele kiirkaeraputrudele, mida saab kuuma veega segada. Nendesse lisatakse tihti suhkrut ja muid maitseaineid, mis tõstavad märkimisväärselt kiirpudru glükeemilist indeksit.

Kuna kiirkaerahelbeid töödeldakse rohkem, seedivad need kiiremini ning võivad põhjustada veresuhkru kiiremat tõusu. Siin mängib rolli ka portsjoni suurus ja millega putru on valmistatud.

Veresuhkru kiire tõus ja langus tekitavad kehale stressi. Et seda vältida, ära lisa oma pudrule suhkrut või teisi magusaineid. Parimaks lisandiks on värsked või külmutatud marjad, pähklid ja seemned ning 1/2-1 tl tseiloni kaneeli, et veresuhkrut paremini tasakaalustada.

Kaer sisaldab mitmeid antitoitaineid – nagu fütiinhape, lektiinid ja aveniin. Kuigi need ei ole probleemiks teaduspõhises meditsiinis, siis leidub inimesi, kellele võivad need muret tekitada.

Antitoitained on looduslikud ühendid, mis võivad (kuid ei pruugi) vajalike toitainete omastamist segada.

Leotamine ja keetmine aitavad mitmesuguste antitoitainete sisaldust toidus oluliselt vähendada.

Rohelised logod andsime täistera kaerahelvestele.

Leave a Reply