Uudised

NÄRIMISKUMMI VALIKUGA saad vähendada plastikureostust

True Gum närimiskumm

Igal aastal tekitame me ligikaudu 100 000 tonni plastireostust ja see tuleb meie suust! 

Tänapäeval on üldiselt närimiskummialus ärisaladus ja seda ei kirjutata lahti koostisosade nimekirjas. Tihti on närimiskummialus ka patenteeritud. Enamik tavapäraseid närimiskumme on valmistatud sünteetilistest plastiku-polümeeridest. 

Laialt levinud kummialusesse võivad kuuluda näiteks polüvinüül atsetaat (PVA), glütseroolester (tugev allergeen, mida kasutatakse kiiresti kuivavate värvide tööstuses), stüreen-butadieen (plast, mida kasutatakse autokummi-, vooliku- ja jalatsitööstus), butüleeritud hüdroksüanisool (BHA – E320), hüdroksütolueen (BHT – E321) ja talk. BHT ja BHA on sünteetilised antioksüdandid, mida kasutatakse ka säilitusainetena. Loomuuringute kohaselt on need ained kantserogeensed. BHT võib jäljendada ka naissuguhormooni östrogeeni aktiivsust ja tekitada hormoonide tasakaalutust.

Olgugi, et närimiskumm ei ole toit, neelame me alla kõik, mis sellest eraldub. Enamus poodides leiduvad närimiskummid sisaldavad sünteetilisi magusaineid ja toiduvärve. Eriti tihti on nätsudes kasutatud E171 ehk titaandioksiidi, mis on juba keelustatud värvaine ja peab toidutööstusest kaduma peale selle aasta augustit. 

Meie suuõõnsust katab õhuke limaskest läbi mille imenduvad meie vereringesse erinevad ained. Kui palju mida imendub, oleneb mitmest faktorist nagu suu pH-st, ainete rasvlahustuvusest ja molekulmassist. Suu kaudu imenduvad vereringesse suhkrud, mis on saadud tärkliste lagundamisel.

Kahjuks on poodides väga kesine valik looduslikke ja biolagunevaid närimiskumme. Ka mõni rohelise logo saanud näts ei avalda oma kummialuse koostist, kuid on muudest kahjulikest lisaainetest prii.

The Humble Co, True Gum ja XyliGum on kasutanud oma toote magustamiseks, kas ainult ksülitooli (E967), või ksülitooli ja stevia segu. Chicza närimiskumm on magustatud roosuhkrusiirupiga, glükoosiga ja agave siirupiga. Siinkohal tuleb meeles pidada, et liigne magusa tarbimine tekitab suus happelist keskkonda ja võib pika aja jooksul saada hambaaukude põhjuseks. Vastupidiselt suhkrule ei saa suus elavad bakterid kasutada ksülitooli energiaallikana, seega võib see aidata vältida hammaste lagunemist ja hambakatu kogunemist.

The Humble, True Gum and Chicza kasutavad chicle kummi alust, mis on sapodillapuu lateks, mis laguneb looduses ning nende närimiskummides puuduvad sünteetilised lisaained. XyliGum kahjuks ei avalda oma kummialuse koostist.

Nätsu närimist tuleks kindlasti piirata, sest liigne närimine võib tekitada seedehäireid. Soovitatav on närida peale sööki 10-15 minutit.

136Sina, Helena Roosaar ja veel 1347 kommentaari28 jagamistMeeldibKommenteeriJaga

Leave a Reply