Uudised

EESTI TIPPARST HOIATAB sportlaseid jõujookide eest

Pilt: Pixabay, Scott Webb

Kui alkoholi kahjulikkusest on kõik kuulnud, siis hoopis vähem on räägitud treeningujärgsete ja taastumist kiirendavate jõujookide ehk valgujookide varjuküljest. Lääne-Tallinna Keskhaigla jagas oma sotsiaalmeedias olulist infot, mis puudutab nende jookide tarbimise mõju tervisele.

„Mõistlikus koguses tarbides ei juhtu midagi halba, kuid selliste jookidega liialdamine võib kaasa tuua neerufunktsiooni häire,“ selgitab Lääne-Tallinna Keskhaigla nefroloogiakeskuse juhataja dr Madis Ilmoja.

Probleemidest annavad märku tursed ja vähenenud uriinieritus (uriinipeetus). Tõsisemate juhtumite korral vajab inimene haiglaravi: tilguti abil taastatakse diurees, elektrolüütide tasakaal ja eemaldatakse organismist liigne vedelik.

Lisaks jõujookidele võib neerudele kahjulikuks osutuda ka väga suur füüsiline koormus.

 „Väga tugeva pingutuse tagajärjel võib tekkida lihaslagunemine, mille käigus tekivad omakorda ained, mis võivad neeru blokeerida,“ räägib arst. Ta toob näiteks juhtumi oma praktikast, kus inimene oli merehädas ja pidi enda päästmiseks kõvasti pingutama, et kaldale ujuda. Pingutus päädis aga ägeda neerupuudulikkusega.

Õnneks ei ole sellised neeruprobleemid enamasti püsivad. „Kui inimene on eelnevalt olnud terve ja äge neerupuudulikkus saab ära ravitud, võib ta jätkata normaalset elu, aga loomulikult tuleb oma eluviis üle vaadata. Ägeda neerupuudulikkusega haiged kutsume aasta jooksul ambulatoorsesse kontrolli, vajadusel korduvalt. Reeglina loeme ägeda neerupuudulikkuse juhu lõppenuks ja patsiendi paranenuks üks aasta pärast selle algust,“ lisab arst.

Leave a Reply