Uudised

EMULGAATORID, STABILISAATORID JA PAKSENDAJAD – miks neid vältida?

foto: Freeimages.com

Üle pika aja jätkame lisaainete tutvustusringi ning sel korral tuleb juttu emulgaatoritest, paksendajatest ja stabilisaatoritest (E400-499),  mis aitavad vedelikel seguneda, saavutada tekstuuri, segudel koos püsida ja kauem säilida.

Nagu EL-s lubatud lisaainetega ikka, ei ole need üldjuhul väikeses koguses tervisele kõrvalmõjudega. Probleem on aga selles, et aina rohkematest toodetest leiab erinevaid emulgaatoreid ja stabilisaatoreid ning lisaaine mõju võib avalduda alles peale aastatepikkust tarbimist.  Peamised tervisemõjud on seotud soolestiku põletike ja ainevahetuse haigustega, mis võivad viia immuunsuse languse ja krooniliste haigusteni.

Kui säilitusained võivad olla toidus vajalikud, et nt hoida ära riknemisega seotud terviseriskid, siis tööstuslikud e-numbritega emulgaatorid, paksendajad ja stabilisaatorid ei ole tarbija vaatest kuidagi vajalikud ja neid tasuks tarbida võimalikult vähe. Küll aga vajavad neid tootjad, et toodet odavamaks või apetiitsemaks teha. Näiteks  sisaldavad erinevad singid ja vorstid stabilisaatoreid, et siduda tootes olevat vett ja muid liha osakaalu vähendavaid koostisosi. Emulgaatorid ja stabilisaatorid aitavad jäätist hoida õhulisena ja pidurdada selle vesiseks sulamist. Jäätistes võib kohata korraga kuni 4 erinevat selle grupi lisaainet.

Emulgaatoreid, stabilisaatoreid ja paksendajaid leiab lisaks eelpool mainitutele tänapäeval paljudest töödeldud toitudest- leivast ja saiast, tortidest, taimsetest piimadest ja koortest, juustust, kastmetest kuni toidulisanditeni.  

Kuigi rasvhapete mono- ja diglütseriidid E471 aitavad seedetraktis lagundada rasvu, siis linnukasvatuses kasutatakse seda lisaanet, et suurendada linnu kehamassi. Kuidas see mõjub pideva tarbimise korral inimestele, selle kohta ei leidnud vastavaid uuringuid. 

EFSAs on emulgaatorid ja stabilisaatorid ümberhindamise etapis, sest teadlaste poolt lisandub aina infot nende pikaaegse tarbimise mõjudest. Kõige enam negatiivseid uuringuid ja teadlaste seisukohti on silma jäänud E466, polüsorbaadid ( E432-E436), alginaadid (E401 – E405) aadressil ja viimasel ajal ka E407 karrageeni kohta. Kuna toote pakendilt ei leia infot, millist karrageeni on kasutatud (kas töödeldud või töötlemata), siis tuleb arvestada, et töödeldud karrageen on loomkatsetes tõestatud kantserogeen ning võib ka inimestel vähki tekitada. Karrageen on keelatud beebitoidus ja alates 2016 on keelatud ka Ameerikas mahetoidus. 

E466 ehk karboksüülmetüültselluloos sai hiljuti nii Ameerika kui Euroopa teadlaste poolt hävitava hinnangu, sest teadusuuringud kinnitasid soolepõletiku tekkimise riski, mis omakorda võib viia soolevähini. 

Ka Eesti toiduteadlane Kaarel Adamberg on meedias korduvalt avaldanud seisukohta, et emulgaatorite ja stabilisaatorite tarbimisega tasub olla ettevaatlik ning on kutsunud toidutootjaid üles nende kasutamist vähendama. 

Palju kasutatakse ka guarkummi, see loodusliku algupäraga lisaaine ei saa küll meie käest punast, aga sage tarbimine võib siiski avaldada soolestikule mõju. Kõige ohutumaks tööstuslikuks emulgaatoriks peetakse täna pektiini E440, mis on hea söök meie seedetrakti kasulikele bakteritele. Ka jaanileivapuu E410 on pigem ohutu lisaaine. 

Viited allikatele:

https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/95981329/terviseuudised-seni-ohutuks-peetud-levinud-lisaaine-toidukaupades-osutus-tervisele-ohtlikuks
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/89157979/kuidas-tortides-sisalduvad-emulgaatorid-stabilisaatorid-ja-paksendajad-meid-mojutavad
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0016508521037288
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7772667/

EFSA emulgaatorite ümberhindamise dokument https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/wgs/food-ingredients-and-packaging/wg-foodadditivesinfants-m.pdf

Karrageeni uuring: https://www.cornucopia.org/wp-content/uploads/2016/04/CarageenanReport-2016.pdf

https://www.cornucopia.org/CornucopiaAnalysisofCarrageenanHealthImpacts042612.pdf

Karrageeni keelustamine mahetoidus- https://www.foodsafetynews.com/2016/11/board-nixes-use-of-carrageenan-in-organic-food-production/

https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/carrageenan
https://www.medicinenet.com/what_is_wrong_with_carrageenan/article.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11675262/

Leave a Reply