Uudised

FUUDISH MUUDAB SENIST hindamissüsteemi ja loobub punasest märgist

Head sõbrad! Paljud teist on küsinud, et kuhu on kadunud punane #nofuudish. Oleme sellest põgusalt storydes rääkinud, kuid nüüd on õige aeg info ametlikuks teha.

Punast #nofuudish märki kasutame edaspidi vaid konkreetse sõnumi võimendamiseks, aga mitte kaubamärkide ja toodetega samal pildil. Paari nädala jooksul muutuvad ka paljud postitused või tuleb need eemaldada ja uuesti lisada.

Miks sai selline otsus tehtud?

Selleks on peamiselt viis põhjust:

  • esiteks jõudis meieni palju infot, et inimesed tõlgendavad punast #nofuudish märki valesti, sest keskenduvad vähem tekstile ja rohkem piltidele. Selle märgi eesmärk oli indikeerida lisaaineid toodetes, mitte anda kogu toote koostisele punast märki. Oluline on teada, et kõikide kõnealuste lisaainete kasutamine on Eestis lubatud ning paljude lisaainete suhtes on kehtestatud tarbija kaitseks piirmäärad, millest tootjad lähtuvad. Meie jaoks suureks probleemiks on aga see, et tarbijal puudub võimalus oma toidulaua lisaainete kogust mõõta ning tooted, mis sisaldavad lisaaineid, moodustavad keskmise tarbija menüüs väga suure osa.
  • teiseks, rääkides meie postitustest, mis on lähtunud Instagrami formaadist, saime iga kord maksimaalselt 10 pilti avaldada. See pani ebaausasse olukorda punase märgi saanud tooted võrreldes teiste sarnase koostisega toodetega, kes jäid postitusest välja;
  • kolmandaks, kogu ühiskonna meelestatus on sel kevadel olnud murelik ja rusuv ning selles õhkkonnas me soovime toetada ühiskonda positiivse sisuga. Meie soov on probleeme lahendada ja inimeste elu paremaks muuta. Vaatamata sellele oleme veendunud, et just praegu tuleks oma toidulauale ja seeläbi terviseprobleemide ennetamisele rohkem tähelepanu pöörata, seda nii ülemaailmse pandeemia kui ebastabiilsuse tõttu. Iga toidule kulutatud Euro eesmärk on teenida eelkõige meie tervist! Tasub meeles pidada, et nn tavalise toidu tähendus on viimase 50 aastaga oluliselt muutunud. Tavaline puhas toit on täna hinnaline nishitoit (mahetoit) ja uus tavatoidu normaalsus on kemikaalidega töödeldud, tööstuslik ja tihti ka ülearuseid kaloreid sisaldav toit. Enamus lisaainete pikaaegne mõju on alles välja selgitamisel ja nende koostarbimise osas puuduvad uuringud. Küll aga näeme me tõusvas trendis inimkonna tervise halvenemist. Mille alusel keegi oma toiduvalikuid teeb, on igaühe enda otsustada, kuid igaühel on õigus oma toidust aru saada, sest meie tervis on Põhiseaduse kaitse all.
  • neljandaks, me tunneme, et punane märk on teinud oma töö ja tõmmanud ühiskonnas paljude inimeste tähelepanu nende igapäevatoidu koostisele ja väärtustele, mida toit esindama peab;
  • viiendaks, oleme kasvanud ootamatult kiiresti usaldusväärseks ja mõjukaks infokanaliks, mis on loonud olukorra, kus meie sõna jõud toob ettevõtete sõnul neile müügilangust ja tekitab majanduslikku kahju. Täna oleme  postitsioonis, kus meid on korduvalt soovitud panna materiaalselt vastutama ühiskonna tarbimisharjumuste muutuste ja toodete konkurentsi eest. Nende olukordade lahendamine on võtnud palju aega ja energiat, mis võtab paraku fookuse meie peamiselt eesmärgilt, milleks on toidu läbipaistvamaks ja arusaadavamaks muutmine. Laskumata teemasse, kelle kasuks võiksid sellised kohtuvaidlused lõppeda või mida on keegi valmis tegema, et oma kasumit kaitsta, eelistame me tõsta tarbija teadlikkust positiivsel viisil. Lisaks puuduvad meil ka rahalised vahendid, et selliseid potentsiaalseid kohtuvaidluseid toidutöösturitega pidada. Kasutame edaspidi oma positsiooni toiduteemade arvamusliidrina selliselt, et #gofuudish roheline märk saab olema normaalsus, mille poole tootjad pürgivad ja selle märgi mittesaamine on tarbija ootustele mitte vastamine. 

    Edaspidi keskendume rohelisele #gofuudish märgile, plaanime hakata nendega märgistama ka reaalseid tooteid ning tegema koostööd kauplustega.

    Jätkame ka teavitustööd lisaainete kahjulikkusest, soovime kaasa rääkida laste ja noorte toiduhariduses ja pakume koolitusi nii firmadele kui eraisikutele.

    Tegeleme jätkuvalt tarbija järelvalvega, loeme etikette ja pöörame tähelepanu, mis võiks olla teisiti. Selle järelvalve üks uus ja oluline osa on ka meie toetajate abil finantseerida toodete koostise laboratoorseid analüüse. Esimesed tooted on juba Prantsusmaa laborisse saadetud ja tulemused avalikustame peagi. 

NB! Sajad jälgijad on küsinud, millised tootjad meid nurka on surunud: meie strateegia muutuse taga ei ole ühegi ettevõtte ega isiku surve ega nõue. Kuigi oleme saanud parasjagu palju nõudekirju ettevõtetelt ja nende advokaatidelt, ei ole meie vastu alustatud ühtegi kohtuprotsessi. Väga paljud tootjad on Fuudishi 11 tegutsemiskuu jooksul võtnud fookusesse oma toodete koostise ja paljud omavad meiega sarnaseid väärtuseid ning on tänulikud, et tõstame tarbija teadlikkust ja seeläbi loome paremaid võimalusi toota ja turustada kvaliteetsemat toitu. Oluline on ka meeles pidada, et kuigi ca 50 lisaainet on teaduslikult tõestatud potentsiaalse kõrvalmõjuga tervisele, on mõned neist toodetesse lisatud nn tarbija võimaliku terviseriski või keskkonnamõjude vähendamise eesmärgil ning paljud E-ained võivad hoopis mõjuta tervist toetavalt. St lisaaine lisamine ei tähenda alati, et tootja ei seisa tarbija parimate huvide eest.

Südamest suur aitäh teile, tuhanded eestlased, kes te emotsionaalselt olete meie selja taga olnud. Ainult koos teiega on meie sõnal jõud, mis muutuseid loob.

Fuudish
aka
Marge, Marianne, Liis