Uudised

KAKS ASJA, MIDA heeringat ostes teadma peaks

Kas tead, et soolaheeringas ei ole tänapäeval enam sisse soolatud heeringas. Kui supermarketist seda eestlaste lemmikut valid, siis ole tähelepanelik ja loe ka etiketti. Siin on kaks olulist asja, mida sa supermarketi soolaheeringa kohta teadma peaks.

Esiteks vaata, kas see sisaldab E621 ehk MSG ehk naatriumvesinikglutamaati. See on maitsetugevdaja, millest järjest loobuvad erinevad firmad, sest on tuvastatud erinevaid kōrvalmōjusid tervisele. Kuigi Euroopas (sh Eestis) ollakse ametlikul seisukohal, et need kogused, mida toidule lisatakse, ei peaks esile kutsuma kōrvalmōjusid, tunnistavad paljud inimesed nn Hiina restorani sündroomi ja kogevad ka seda, et MSGga toidud tekitavad sōltuvust ja pidurdamatut isu (kiirtoit, krōpsud, osad lihatooted, kiirnuudlid jpt). Olen nõus, et väike kogus E-ainet ei pruugi tervise mõjutada, aga inimesed ei pea kahjuks arvestust, millisest toidust ja kui palju antud ainet saadud on. Seega tasub olla ettevaatlik ja seda eriti, kui lastele toitu valides. Need kolm heeringat jäid mulle poes silma, sest sisaldavad MSG, aga ōnneks on müügil ka selliseid heeringaid, kus seda pole. Täpsemat infot vaata pakendilt koostisosade alt.

Oluline on ka teada, et see lisand pole kuidagi vajalik, et toode säiliks vōi koos püsiks. Seda lisatakse, et inimesed tahaksid toodet rohkem süüa ja see maitseks paremini.

Teine oluline asi, mida vaja heeringa kohta teada, on sellele lisatud säilitusaine E211 ehk naatriumbensoaat. Siin on lood teisiti- seda lisaainet on vaja, et vältida toote riknemist. Seda sisaldavad minu vaatlusel supermarketis kahjuks kōik töödeldud heeringad ja kilud. Mis aga kōige olulisem teada, on see, et E211 ei tohi tarbida koos rohke C-vitamiiniga, sest siit moodustub kantserogeenne kooslus benseen, mida seostatakse vähi ja kasvajate tekkimisega. See tähendab, et sellist soolatud heeringat vōi kilu ei peaks sööma rohke rohelise salatiga vōi sidrunimahlase kastmega. Selles osas on eestlaseid varem hoiatanud ka keemik Ene Lill. E211 eemaldati mõne aja eest ka nii Coca-Cola kui Pepsi jookidest. Benseeni mõjust saad lugeda lähemalt ka SIIT.
Muide, Prismas on müügil vaakumpakendi heeringas, kuhu lisatud vaid sool. Kahjuks peab seda kala ise puhastama.

Lisasin pildi ka kahest heeringast, kuhu pole lisatud naatriumvesinikglutamaati, aga kindlasti on neid veel. Sama kehti kilude kohta.

Leave a Reply