Uudised

KAS KOOKOSÕLI peab olema mahe ja külmpressitud?

rafineeritud vs rafineerimata kookosõli

Kaubandusvõrgust leiab kahte tüüpi kookosõli- rafineeritud ja rafineerimata ehk neitsikookosõli. Paljud meist usuvad, et kallima hinnaga rafineerimata neitsikookosõli on parem, aga kas see alati nii on?

Rafineeritud kookosõli on nn töödeldud õli, aga see ei tähenda alati, et töötlemine seda halvemaks teeb. Antud juhul võib rafineeritud kookosõli olla isegi puhtam kui nt kontrollimatust toorainest tehtud neitsikookosõli (muide, see kehtib ka oliiviõlide kohta!), mida valmistatakse külmpressi meetodil ja kus võimalik saaste jääb läbi kuumutamata ja töötlemata. Töötlemise käigus eemaldatakse kookosõlilt ka maitse ja lõhn, mis muudab selle paljude jaoks palju meeldivamaks. Töödeldud toit ei ole siiski enam nii bioaktiivne ja kuigi toiteväärtus on rafineeritud ja rafineerimata kookosõlil sama, siis antioksüdante on töödeldud kookosõlis vähem ning iga järjekordne töötlemise etapp, mida rafineeritud kookosõlil on päris mitu, . Seetõttu tasuks kindlasti kasutada neitsiõli igasuguste iluprotseduuride tarvis ja valida neid ilutooteid, mille valmistamisel on kasutatud rafineerimata kookosõli. Samas, kui sa hakkad küpsetama ja kuumutad toitu vähemalt 180 kraadini, tasuks eelistada rafineeritud õli, sest selle kõrbemistemperatuur on kõrgem ja nii ei riku sa toitu ära. Lisaks on rafineeritud kookosõli üldjuhul ka odavam. Kuna tooraine kuumtöödeldakse, siis ei ole tooraine kvaliteet nii tähtis kui külmpressitud kookosõli puhul.

Veel sulle paar tarkust, mida meeles pidada kookosõli valides. Kuigi Eestis on toote pakendiinfo tarbijasõbralikult reguleeritud, tuleb kookosõli meile välismaalt ning üldjuhul kannavad tooted ka juba silte, mis on kooskõlas mõne teise riigi seadustega. Seetõttu tasub silmas pidada paari olulist fakti, millega justkui püütakse ühte toodet teisest kvaliteetsemaks teha aga mis sisuliselt ei vasta tõele.

  1. Kui tootel on silt non-GMO, siis tea, et see sildike ei anna mingit lisaväärtust, sest ka ükski teine kookosõli ei ole GMO.
  2. Kui toode on valmistatud mahekookosest, siis tea, et teoreetiliselt ei ole vahet, kas kookos on mahe või mitte, sest erinevad pestitsiitide testid on näidanud, et kookosed on kõikidest puu- ja köögiviljadest kõige madalama ja üldjuhul olematu pestitsiidisisaldusega. Seega ökosilt, mis tõstab toote hinda, ei muuda seda sisu oluliselt paremaks.

Kokkuvõtteks, nii rafineeritud kui rafineerimata kookosõlil oma omad eelised ja valikut tasub teha vastavalt kasutusele. Kui küpsetad kooki, siis ära kuluta sinna kallimat neitsiõli, kui aga röstid madalal temperatuuril müslit, siis neitsiõli teeb selle veelgi tervislikumaks.

Leave a Reply