Uudised

PURUSTAME MÜÜDI: söön rämpstoitu, sest hea toit maksab palju!

Üks suurimaid müüte, millega ma pidevalt kokku puutun, on väide, et kvaliteetne ja hea toit on kallis ning keskmine eestlane ei saa seda endale igapäevaselt lubada.
Jah, vastab tõele, et kui toidu hinda arvutada kalorite järgi, siis 100g rämpstoitu ja igasugust rohkesti töödeldud E-aineterikast valmistoitu, sh maiustusi ja krõpse, maksab isegi kuni 4 korda vähem kui tervislik toit. Kui täna oleks aasta 1921 ning sa teeks füüsiliselt väga rasket tööd, näiteks oleksid raudtee-ehitaja, kes kulutab 8500 kilokalorit päevas, siis oleks vaja nn kiireid ja odavaid kaloreid, mis aitaks sul vajalikku energiat kätte saada. Reaalsus on siiski vastupidi – enamus meist istub pool päeva arvutis ja näeb vaeva, et liiga palju kaloreid sisse ei sööks. Kiire elustiili juures tarbivad paljud rohkelt seda toitu, mille toiteväärtus on väga madal aga kaloraaź kõrge, sest see on kergelt ja lihtsalt kättesaadav alustades küpsistest ja lõpetades kiirnuudlitega. Kui mõningad tervislikud erandid kõrvale jätta, näiteks datlid või müsli pähklite ja rosinatega, siis üldiselt on töötlemata ja värske toit madala kalorsusega ja seda süües saad endale kordades suurema taldrikutäie toitu ette võtta.

Me vajame päevas keskmiselt 2000-2500 kilokalorit ja kui üks Kalevi kommipakk, mis maksab € 2, võib anda 1000 või rohkem kilokalorit, siis saaks päeva kergesti õhtusse süües 2 pakki kommi. Kahjuks aga koosneb see peamiselt suhkrust ja töödeldud rasvadest, mis väikeses koguses on kehale vajalikud, kuid ei suuda kuidagi varustada muude vajalike toitainete, mineraalide ja vitamiinidega.

Nüüd aga vaatame toidumatemaatikale otsa ja purustame müüdi, et väiksema rahakotiga ei saa lubada kvaliteetset toitu. Aastal 2021 ei ole toidu juures olulised mitte kalorid vaid selle kvaliteet ja toiteväärtus! See tähendab, et seesama € 2, mis kulus kommipakile, saab olla kulutatud palju tervislikumalt ja kasulikumalt ning siin on veel üks väga oluline eelis. Tervislikku toitu saad sa süüa koguseliselt palju rohkem kui ebatervislikku toitu.

Lihtne toidumatemaatika:

50g ehk 2.5 tk Kalevi “Kirju koera” komme maksab u 52 senti ja annab 268kcal. Kahjuks aga 50g sisaldab 36,5g suhkrut ja töödeldud taimerasva.

Kui süüa sarnase kaloraaźiga tervislikku toitu, saab sinu toidukogus olla 10 korda suurem.
Näide:
Päevapraad kana ja riisiga annab 292kcal, on kokku 530g toitu ja maksab €1.15 + valmistamiseaeg (NB! kana ja riisi võid ette valmistada ka järgmiseks päevaks) Seejuures 50g toitu maksab vaid 10 senti (aluseks võetud tänased Selveri hinnad).
100g kanafileed 104kcal ( hind 50 senti)
400g kurgi-tomati salatit (vääga suur kogus) 60kcal (hind 50 senti)
30g riisi (kaalutud keetmata, pole paisunud) 103kcal (hind 5 senti)
lisaks pisut taimeõli, soola, pipart, kuivatatud maitseaineid ca 25kcal (10 senti)

Kui 100g kommi maksab € 1.04, siis 100g päevatoitu maksab € 0.20 ja lisaks rohkelt kehale vajalikke toitaineid.

toidupilt on illustreeriv ja ei vasta arvutuses toodud kogustele

Kui keegi ütleb sulle, et ta sööb halvasti, odavalt ja ebatervislikult, sest tal pole raha ja nii on odavam, siis palu tal iseendale valetamine lõpetada! Vale toiduvalik algab teadmatusest või hoolimatusest, mitte väikesest rahakotist.

Selle võrdluse tegemiseks sain ma inspiratsiooni Dr Gregeri podcastist, kus ta väitis, et rämpstoit on kuni 4 korda odavam, aga tervislik toit annab keskmiselt 20 korda rohkem vajalikke toitaineid. Seda episoodi saad kuulata ja uuringutega tutvuda SIIN.

Leave a Reply