Uudised

SINEPI VALIMINE POES – mida tähele panna?

Enamus meist mäletab lapsepõlvest sinepiplaastri kihelust, mis bronhiidile leevendust tõi. Vähesed aga teavad, et sinep on ka seespidiselt tarvitades väärtuslik toit. Kollane sinep sisaldab rohkelt fütokemikaale, mida nimetatakse glükosinolaatideks. Teadusartiklid kajastavad, et need võivad ennetada põie-, emakakaela- ja käärsoolevähki. Lisaks on sinepis palju valku, kiudaineid, C ja B-rühma vitamiine.

Puhas sinep (sinepiseemned ja sinepipulber) on kallis tooraine, eriti kui tegu on mahetootega. Seetõttu kiputakse sinepi koostist lahjendama, et hind läheks tarbijale soodsamaks. Kuigi sinepit kasutatakse korraga väikeses koguses, tasub siiski koostisele pilk peale visata nii sinepi sisalduse kui soola, suhkru ja säilitusainete osas. Üks lusikatäis lisaainetega sinepit suure tõenäosusega tervisele halba ei tee, kuid taas kord tuleb arvestada, et säilitusaineid on suures osas töödeldud toidukaupades ning nende tarbimist tasub vähendada iga võimaliku allika arvelt.

Paljudes sinepites on äädikhape aka E260, kuid selle eest me punkte maha ei võta.

Milliseid hâid sinepeid me oma poereidilt leidsime? Felixi mahedamaitseline sinep on lihtne ja puhas toode, ka soola vaid 2.3%. Väärt toode on ka Nicolas Vahe täisterasinep. Kühne sinepis annavad maitsekust säilitusainevabad veiniäädikas, brändiäädikas ja śerriäädikas. Saaremaa küüslaugusinep on valmistatud sinepijahu baasil ja lisaainetest vaba, kahjuks pole pakendile lisatud kohustuslikku toiteväärtuse infot.

Põltsamaa kange tuubisinep sai kollase märgi, sest sisaldab säilitusainet E202, suhkrut on selles tootes 15%.

NB! Viluxil on kaks sinepit-teraline sinep on lihtne ja puhas, teravamaitseline aga lisatud naatriumbisulfitiga E222. Pikarome sinepis on kaaliumdisulfit E224 ja soola lausa 7g. Kahjuks on ka Pōltsamaa Inglise sinepis kaks säilitusainet E202 ja E211. Meira sinepis on säilitusaine naatriumbensoaat E211. Eelpool toodud säilitusainete vōimalikud kōrvalmōjud on allergiline reaktsioon, peavalu ja soolestiku probleemid.

Sinepit on lihtne ka ise valmistada, sinepipulbrit müüvad paljud toidupoed.