Soja on vaieldamatult üks vastuolulisemaid toiduaineid toidutööstuses. Sojat kasutatakse toidus mitmes eri vormis, millest populaarsemad on sojaletsitiin ja sojavalk. Need kaks on oma funktsioonilt ja struktuurilt väga erinevad.
Selles postituses räägime konkreetselt sojavalgust. Tänapäeva toidutootmises võib sojavalku leida päris paljudes toodetes, eriti sageli leidub seda gluteenivabades toodetes, vegantoodetes ja lihatoodetes. Näiteks Rootsi lihatootjad on juba aastakümneid kasutavad sojavalku oma töödeldud lihatoodetes, sest see annab võimaluse suurendada eksporditulu, hoida tootehinda madalal ning vähendada survet loomakasvatusele. Üleüldiselt on soja tuntud oma isoflavoonide sisalduse poolest, mis on teadlaste sõnul tervisele kasulikud ja aitavad tasakaalustada suguhormoone ning ennetada veresoonkonna haigusi. Mõned allikad ütlevad, et isoflavoonid on tervisele kasulikud, teised väidavad, et mitte, kuid tõsi on see, et töötlusprotsessi tagajärjel sojavalgu isolaadis isoflavoonid peaaegu puuduvad. Samuti eemaldatakse sealt ka kiudained, mikroelemendid ja komplekssed süsivesikud, mis on tervisele olulised.
Vaatamata sojavalgu ideaalsele aminohapete profiilile, mis sarnaneb lihale, ei pruugi sojavalgu isolaat sugugi tervislik olla. Erinevalt sojaubadest on sojavalk kõrgelt töödeldud. Sojavalgu saamiseks kasutatakse tihtipeale keemilist protsessi, mis hõlmab sojaubade leotamist heksaanis (nafta kõrvalsaadus ja neurotoksiin).
Paljud inimesed on märganud sojavalgu talumatust ja allergiat, mis võib seotud olla sojavalgu seedimisega. Olenevalt töötlusviisist võib sojavalgus leiduda trüpsiini inhibiitoreid ehk komponente, mis vähendavad trüpsiini tootmist – valgu seedimise ensüümi.
Soja on iseenesest hea valguallikas, kuid seda tuleks tarbida toiduna nagu edamame, tofu ja tempeh. Fermenteeritud sojatooted nagu miso, tempeh ja natto on meie seedimisele kergemad ning lisavad ka kasulikke baktereid meie mikrobioomi. Sojatoodete puhul püüa alati valida mahetooteid, sest ka GMO taimearenduse kasulikkus on üks vastuolulisemaid teemasid.