Kõik looduslik ei ole sugugi alati tervislik. Taas kord on piiratud ühe algselt tervislikuks peetud komponendi kasutamist toidulisandina. Teadlased on jõudnud järeldusele, et punasest kääritatud riisist saadav monakoliin, mida müüakse kui vererõhku ja kolesterooli alandavat toidulisandit, võib mõjuda kahjustavalt meie lihas- ja sidekoele ning maksale. Samas on kääritatud punasest riisist saadud monakoliini kasutatud tuhandeid aastaid Hiina meditsiinis.
Alates 21. juunist on Eestis ja mujal Euroopa Liidus keelatud toidud, sealhulgas toidulisandid, mis sisaldavad 3 mg või enam punasest fermenteeritud riisist saadud monakoliini.
Euroopa Toiduohutusameti riskihinnangu kohaselt võib monakoliinide tarbimine koguses 10 mg päevas olla kahjulik inimese tervisele – eelkõige lihas- ja sidekoele ning maksale. Üksikjuhtudel võib kõrvaltoimeid esineda isegi 3 mg korral.
Tarbijale esitatakse edaspidi monakoliine sisaldava toote pakendi märgistusel soovitatav päevase tarbimise kogus ning hoiatus soovitatava päevase doosi ületamise eest.
Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Pille Tammemägi sõnul on muudatuse eesmärk kaitsta tarbijate tervist. „Müüa võib ainult sellist toitu, mis on ohutu. Euroopa Liidus, sealhulgas Eestis, toimib kõrgetasemeline toiduohutuse tagamise süsteem, mille üks osa on teadusuuringud. Tänu nendele tuvastatakse võimalikke uusi riske inimese tervisele ning tehakse otsuseid inimese tervise kaitseks – nagu näiteks piirnormi kehtestamine monakoliinisisaldusele toidulisandites,” ütles Tammemägi.
Punane fermenteeritud riis saadakse riisi fermenteerimisel pärmseente abil. Selle tulemusena tekivad monakoliinid, mille hulgas on ülekaalus ühend monakoliin K. Monakoliine kasutatakse vere kolesteroolitaseme normaliseerimiseks, harvematel juhtudel ka toiduvärvina.
Punase riisi preparaat on populaarne toode, mis kuulub suurema osa looduslikke toidulisandeid müüvate firmade valikusse.
- juunil avaldatud Euroopa Komisjoni määrust (EL) 2022/860 saab lugeda portaalis EUR-Lex. Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) riskihinnang on üleval ameti veebilehel. Määrus jõustub 21. juunil.
- Hea inglisekeelse ülevaade kääritatud punasest riisist leiad SIIT.