Uudised

MIDA PEAKID TEADMA konserveeritud tomateid valides?

Kuigi eelmisel aastal raputas Euroopat tomatiskandaal – kuulus Itaalia tomatitöötleja Petti jäi vahele salaja EU-väliste tomatite tarnimisega, on endiselt Itaalia tomatimaailmas Euroopa nr 1. Suur osa konserveeritud tomatitest ja püreedest tulevadki sealt, on lihtsa koostisega ja eeldatavasti kasvatatud EL-is lubatud kemikaale kasutades. Koostiseks on tomatipüree ja sool, mõnikord ka pisut vett või happesuse regulaatorina tervisele ohutut sidrunhapet. Sellised tooted on näiteks mahebrändid Benesca, BioOrto, Organic ning Pomi, Pomito, Reggia. Neid on kindlasti veel, vastavat infot otsi pakendilt. Ilma ühegi lisandita (sh suhkur ja sool) on Campagna ja Organic purustatud tomatid, aga ka Primo Gusto ja Pomi tomatipüree. Enamus toodete suhkrusisaldus on 3%, see pole lisatud suhkur vaid tomatites sisalduv suhkur.

Salvesti ja Felixi pakendid ei anna infot tooraine päritolu kohta ning nende koostises on võrreldes välismaiste toodetega kordades rohkem suhkrut. Felixi tomatipastale on seda lisatud 16%, Salvestil 8.4% Vaid välismaine Green tomatipasta sisaldab 16.3% suhkrut, ka soola on selles kõige enam 1%, nt Organicul on see vaid 0.02%.

Klaaspurgis Rivonale on lisatud E509 ehk kaltsiumkloriid, mis on soodatootmise jääkprodukt ja mille kasutusala on tualetipuhastusvahenditest ja tsemendist deodorantide ja toiduni. E509 aitab hoida tomateid krõmpsu ja tugevana. See pole tervisele ohtlik lisaaine, küll aga inimese tervise seisukohast ebavajalik.

Kõige määravam teema on pakendite turvalisus. Purustatud tomateid ja tomatipüreed müüakse nii plekkpurgis, klaaspurgis kui lamineeritud paberpakendis. Pakend on kõikide toodete puhul võimalike kõrvalmõjude lisaallikas, aga tomatite juures on põhjust veelgi enam sellest rääkida, sest need on happelised. Kõige ettevaatlikum tasub olla plekkpurgis tomatitega. Eelistada võiks tooted, kus on peal info, et pakend on seestpoolt BPA-vaba.  Ilma vastava märgistuseta pole meil siiski põhjust punast kaarti näidata, sest märgistus pole kohustuslik ja võimalik, et ka teised on BPA-vabad. Poes jäi silma vaid üks vastava märgistusega toode, see on Organic purustatud tomatid. Tomatitooteid valides tasub eelistada tuntumaid ja suuremaid ettevõtteid, kus kvaliteedikontroll on tugev ja saab olla kindel, et pakenditele on tehtud migratsiooniteste. Kuigi Pomi pakendil ei ole vastavat märget, julgeme ka sellele anda rohelise tule. Teised plekkpurgis tomatitooted jäid seetõttu välja, et nende toodete turvalisuse kohta vastav info puudub.

Isegi kui pakendil on info, et ei sisalda BPA, ei saa välistada, et tootes on kasutatud BPS, mis on uus ja vähem uuritud keemiline koostisosa, kuid senised uuringud kinnitavad, et BPS on sarnaste mõjudega nagu BPA.

BPA ja BPS võivad mõjutada hormoonide tootmist ja seeläbi raseduse, loote või väikelaste arengut. Lisaks seostatakse BPA-d ülekaalulisuse, rinna- ja eesnäärmevähi rakkude kasvuga aga ka diabeedi, maksahäirete ja viljakusega.

Muide, ka klaas- ja lamineeritud pakendid võivad sisaldada raskmetalli jääke, kõige kindlam valik on eelistada suuremate firmade toodangut, kus on tugev kvaliteedikontroll ning tehakse korrektselt pakendite migratsiooniteste.

BPA suurim kokkupuutekoht võib meil kõikidel olla hoopis ostutsekkide kaudu, sest väidetavalt 90% termopaberi ostutsekkidest sisaldavad BPA või BPS. Kauem kotis seisnud ostutsekk hakkab just kui lagunema ja sealt eralduv valge pulber ongi bisfenool. Bisfenooli kõrge konsentrastioon on ka plastikpudelites. ja nõudes. Õnneks on võimalik oma tervise eest hoolitsedes kahjulikku bisfenooli kehast välja viia, sellele aitab kaasa taimetoidu söömine, eriti aga küüslaugu, peterselli ja kurkumi tarbimine.

Loe lisaks:

https://www.theguardian.com/us-news/2019/may/24/bisphenols-bpa-everyday-toxics-guide

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26407846/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0026265X19322313

https://novaator.err.ee/863704/plasti-labipaistvaks-tegemisel-kasutatav-aine-bisfenool-s-kahjustab-hiiri

https://www.fitreach.eu/index.php/et/article/bisfenool-asendamine-kassatsekkides-bisfenool-s-vastu