Uudised

MIKS EELISTADA JA KUIDAS VALIDA POES kalatooteid?

Heimon kalafilee

Kalatoitude suurim väärtus on vitamiinirohkus ja Omega 3 rasvhapped ehk EPA ja DHA, mis on olulised sh südametööle, ajule, närvisüsteemile, loote arengule ja keha põletikuliste reaktsioonide alandamisele. Osad teadlased leiavad, et tänapäeva Omega 3 pidev defitsiit on põhjustanud inimeste dementsuse kiire kasvu ja aju neuronite vähenemise.

Kahjuks on põhjust järeldada, et kasvatatud kalad ei sisalda enam piisavalt Omega 3 või on selle tasakaal vs Omega 6 rikutud nn kalakasvatuste söödaga, kus kalu toidetakse kiiresti suureks ja rasvaseks. Tervislik toit pakub suurtes kogustes Omega 6 rasvhappeid, mis tulevad taimsetest õlidest, pähklitest aga ka kasvanduste kalast ja isegi lihast, kuid see rasvhappe peab kehas olema tasakaalus Omega 3-ga. Kahjuks meie tänapäeva toitumistavad hoiavad selle suhte 1:1 asemel pigem 20:1 Omega 3 kahjuks. Palju kasvandusekalades Omega 3 leidub, sellele ühene vastus puudub, sest kalasööt ja kasvutingimused on erinevad ja seda uuritakse vähe. Rasvasemas kalas on rohkem Omega 3, kuid teisest küljest mida rasvasem ja vanem/suurem on kala, seda rohkem on tema rasvkoes ladestunud tervisele kahjulikke dioksiine, seda eelkõige merekalades, kelle eluiga on tihti pikem.
Arvestama peab ka sellega, et kala kuumtöötlemisel vähendab Omega-3 sisaldus.

Jätame täna kõrvale soola-ja suitsukala, kus on tihti säilitusaineid, ja vaatame valmistoite. Kaupluses on hea valik kalatoite, mis on kahjulikest lisaainetest vabad. Rohelise märgi saavad oma koostisele Dirhami lõhevorm ja Revali valge kala koorekastmes, ka Heimonil on mitmeid puhtaid kalatoite. Arbi tuuna-mozzarella triangolinid on tore puhas leid, kuid vähese kalasisaldusega. Sügavkülma paneeritud kalafileed on küll säilitusainetest vabad, aga paljudes on kala osakaal tihti madal ja paneering on lopsakas ning rohkete koostisosadega. Paneeringus sisalduvad e-ained pole olulise kõrvalmõjuga, seetõttu saavad need tooted kollase märgi.

Punase märgi saavad vaid kaks kalarooga- surimisalat, kuhu on lisatud peagi keelustatud titaandioksiid E171, kolm maitsetugevdajat sh E621, säilitusaine E202 ja magusaine E954, kala osakaal on vaid u 6%. Mintainagitsad on oma koostiselt liiga töödeldud ja sisaldavad maitsetugevdajat E621.

Leave a Reply