Uudised

NEED ON TERVISELE võimalike kõrvalmõjudega säilitusained

Säilitusaineid lisatakse tööstuslikule toidule, et vältida inimese tervisele ohtlikku bakterite tegevust ja hallitus- ning pärmiseente kasvu. Tihti lisatakse toidule säilitusaineid toiduvalmistamise hügieeni või koostise tõttu- see selgitab, miks mõnes tootes on lisaained ja teises sama kategooria tootes mitte.

Kui väike kogus säilitusainet on väidetavalt ohutu, siis kahjuks leidub meie toidulaual säilitusaineid paljudes toitudes. Sellise töödeldud toidu igapäevane tarbimine võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Mõned sünteetilised säilitusained on kantserogeensed, paljud tekitavad põletikke soolestikus ning allergiat. Lisaks nõrgendavad säilitusained meie immuunsüsteemi.

Paljud säilitusained on olemas ka looduses (bensoaadid, sulfitid, nitritid), aga toidutootmises kasutatakse üldjuhul sünteetilisi.

Olulisemad grupid:

Sorbiinhape ja sorbaadid (E200-203) on pärmi- ja hallitusesseente vastu, aga aitavad säilitada ka maitset, värvi, konsistentsi. Tabelist jäid välja kui nn piiripealsed säilitusained, aga vaatamata sellele võivad tekitada allergiat, peavalu ja ärritust ja neid tasub tarbida võimalikult vähe.

Bensoaadid hävitavad mikroobe ( E210-213). Võivad tekitada allergiat ja peavalu, seostatakse ka kõrgendatud vähiriskiga ja ajurakkude kahjustamisega.
Parabeenid (E214-219) pole keelustatud, aga kasutatakse aina vähem. Seda eemaldatakse ka kosmeetikatoodetest, sest vâidetavalt põhjustab allergiat, nahalöövet, dermatiiti, häirib hormonaalset tasakaalu ja soodustab vähirakkude teket.

Sulfiteid (E220-228) kasutatakse hallitusseente ja mikrobide vastu aga ka antioksüdandina. Liigne kogus sultiteid kahjustab soolestiku mikroflorat, hävitab B12 vitamiini, seda seostatakse allergiate ja vähiga.

E230-E233 kasutatakse valdavalt puu- ja köögiviljade pritsimiseks, peetakse tervisele kõige ohtlikemaks säilitusaineteks. E230 ja E233 on Eestis keelatud, aga ei saa välistada, et kolmandatest riikides impordituna võivad olla toodetel kasutatud. Kindlasti peab puu- ja köögivilju enne kasutamist pesema ja võimalusel koorima, kui tegu pole mahesaagiga.
Nitritid/nitraadid (E249-252) pikendavad säilivusaega, hoiavad ära botulismibakeri ja säilitavad toote värvust. Sage tarbimine võib häirida kilpnääret ja seostatakse soole- ja maovähiga. Nitraadid ja nitritid ei ole otseselt kahjulikud, aga meie kehas võivad muutuda nitrosamiinideks, mis soodustavad vähki. Nitrosamiinide teket soodustab happeline magu, kõrgel temperatuuril (al 99C) küpsetamine ja toidu kõrge rasvasisaldus.Illustratsiooniks on lisatud ka mõned pildid, millistes kategooriates tasub säilitusaineid otsida.

Säilitusaineid võib tänapäeval leida peaaegu igas töödeldud toidu grupis. Lisatud on ka mõned näited, millistes toodetes on säilitusained.