Uudised

TEST: MILLISED MAASIKAD on kõige puhtamad?

nitraadisisaldus, maasikadEesti maasikate nitraadisisaldus on madalam kui kreeka ja poola maasikatel

Käes on varasuvi ning Eesti maasikad pistavad rinda Poola ja Kreeka maasikatega. Kuidas siis tegelikult lood on ja kas Eesti maasikate kõrgem hind tagab ka puhtama marja? Käisin Tallinna keskturul, et selgitada välja, milline on hetkel maasikate nitraadisisaldus.

Kui vaadata maasikate puhtust nitraadisisalduse vaatenurgast, siis on kõik maasikad sel varasuvel üllatavalt nitraadipuhtad. Tõenäoliselt on üheks põhjuseks rohke päike, mis aitab maasikatel võimalikult loomulikult kosuda. Loomulikult ei saa jagada maasikaid riikide või sortide lõikes puhtamaks ja vähem puhtamaks, aga minu hijutine nitraaditest Greentest nitraadimõõtjaga näitas, et Eesti maasikate nitraadisisaldus olid kõige madalam. Maasikate nitraadisisalduse piirnormiks peetakse 100mg/kg kohta.

Testisin 10.juunil Balti Jaama turul 10 erinevat maasikat, millest kolm olid eestimaised, kolm pärit Kreekast ja neli Poolast. Eesti maasikad olid praktiliselt nitraadivabad ning Joosepi talu maasikate nitraadisisaldus oli alla 30mg/kg kohta, hind aga hooaja alguse kohta parajalt krõbe €12 kg. Samasuguse hea tulemuse alla 30mg andis aga ka Poola maasikas Rumba ning ka ühed Kreeka maasikad näitasid tulemuseks 40mg. Kõige kõrgema nitraadisisaldusega oli Poolast pärit Asia, mis näitas tablool 140mg/kg kohta, aga isegi see tulemus ei ole midagi väga hirmsat ja söögikõlbmatut. Kindlasti ei peaks sellest järeldama, et Asia on kuidagi halvem või mürgisem maasikas, sest isegi samal põllul kasvavad maasikad võivad olla erineva nitraadisisaldusega sõltuvalt valgusest, väetisest ja lämmastikusisaldusest mullas.

maasika nitraadisisaldus
nitraaditest maasikatele

Loe lähemalt nitraadisisaldusest ja arbuusitestist SIIT.

Nitraadisisaldust vähendab veelgi maasikate pesemine, nii et suure tõenäosusega on peale pesemist ka need kõige kõrgema nitraadisisdaldusega marjad normi piires.

Kui rahalist võimalust on, tasub ikka eestimaist maasikat osta, seda mitte ainult puhtuse vaid ka kohaliku ettevõtluse toetamise nimel. Kui aga iga kopikas on arvel, siis võid muretult ka Poola ja Kreeka maasikatega maiustada, sest vähemalt see test näitas, et marjad on söögikõlbulikud ja mis seal salata, kuni 4 korda odavamad.

1 Comment

Leave a Reply