Uudised

ANALÜÜSI TULEMUSED: akrüülamiid, hallitus ja pestitsiidid Eesti kohvides

kohvioad, akrüülamiid, hallitusfoto: iStock

Fuudish testis jälgijate rahalise toetuse abil kolme Eesti kohvibrändi kohviubasid. Tellisime €1178 eest põhjalikud analüüsid, mis mõõtsid nende toodete akrüülamiidi ja taimekaitsevahendite ehk pestitsiidi jääkide sisaldust.

❗️Akrüülamiid võib teadlaste sõnul olla neurotoksiline ja vähki tekitav. See saasteaine tekib kohvi kõrgel temperatuuril röstimisel. Tekkimist vältida ei saa, aga saab vähendada, kui röstitakse õigesti ja kasutatakse kvaliteetseid ubasid.

☝️Parimaid tulemusi teatud kohvisortidel suudetakse täna saavutada alla 100 µg/kg.

☝️Meie analüüsides oli akrüülamiidi sisaldus:

* Coffee People Colombia 170 µg/kg

* OA nr 2 260 µg/kg

* Paper Mill Espresso 260 µg/kg

Kõik tulemused olid head ning jäid alla lubatud võrdlusväärtuse piirnormi 400 µg/kg.

☝️PTA poolt avaldatud 2022. aasta raportis oli 8 erineva tuntud tootja kohviubade akrüülamiidi sisaldus 134-307 µg/kg.

☝️Tulemustest lähtuvalt võib öelda, et Eestis ei pea muretsema tuntud Eesti ja Euroopa brändide röstitud kohvi akrüülamiidi sisalduse pärast, kui kohvi tarbida mõistlikus koguses. Samal ajal on ka teisi tootegruppe, kus akrüülamiidi sisaldus on probleemiks nt friteeritud või praetud kartulid, kartulikrõpsud, röstitud müsli, hommikuhelbed ja lahustuv kohv, kus piirväärtused ja tegelik akrüülamiidi sisaldus võib olla kordades kõrgem.

☝️Teiseks analüüsisime pestitsiidi jääke. Toodetest otsiti enam kui 250 erineva pestitsiidi jääke ja ühestki kohvioa proovist neid ei leitud.

☝️Räägime ka hallitusest ja selle pōhjustatud mükotoksiinidest. Viimastest on kohvis kõige levinumad ohratoksiin A ja aflatoksiin, mis kahjustavad maksa ja võivad põhjustada vähki. Mükotoksiinide analüüsiks meil sel korral raha ei jagunud, kuid 2021 a raportis PTA poolt analüüsitud kõigi 10 erineva Eestis müüdud kohvioa ohratoksiin A ja ühe aflatoksiini proovid olid puhtad.

☝️Hallituse suurem oht võib kohvi puhul peituda koduste kohvimasinate hügieenis. Kohvi röstimine kōrgel temperatuuri hävitab hallituse. Mükotoksiine röstimine täielikult ei hävita, kuid erinevate uuringute kohaselt väheneb ohratoksiin A sisaldus 69-96%.

Mükotoksiine leidub rohkem ka rosinates, pähklites, maitseainetes, veinis, šokolaadis.

Leave a Reply