Uudised

Kuidas valida parimat LEHTTAINAST?

lehttainas

Kuigi lehttainast pole keeruline valmistada, on see väga ajamahukas protsess ning isegi osavamad kodukokad eelistavad lehttainast poest osta. Millised on parimad valikud?

E-ainete nimekiri võib tunduda ka parematel lehttainastel pikk, kuid paljud nendest lisaainetest on tervisele ohutud – rohelise märgi said lehttainad, mis sisaldasid emulgaatorina E322, E471 vōi E472, antioksüdandina E300 ja E330, jahuparendajat E920. Kõige puhtamad lehttainad leidsime Lidlist ja Coopist – viimane on Ukraina päritolu Tisto. Lidli lehttainas sisaldab E471 ja sidrunhapet, Tistole on lisatud vaid sojaletsitiini E322. Need on taimerasvaga valmistatud tainad, kui eelistad koorevõiga tainast, siis head tooted on Eesti Pagari võiga lehttainas ja Rimi Selection – mõlemad neist sisaldavad ohutuid E472, E920 ja askorbiinhapet. Ka Mantinga kollane tainas ja sinises pakendis Maxima Favoriit saavad rohelise märgi.

Nüüd aga punase märgi saanud toodetest. Sügavkülma lehttainas ei vaja säilitusaineid ja seetõttu saavad punase need tainad, kuhu on lisatud kaaliumsorbaat E202 või sorbiinhape E200. Sellised tainad on näiteks Selveri lehttainas ja Rimi heleroheline (ja ka helesinine) tainas.

Hiljuti teadlaste poolt tervisele mitte ohutuks tunnistatud emulgaator E466 annab samuti punase märgi, kuna toodet on võimalik valmistada ka nende lisaaineteta. Seetõttu saavad punase hoiatusmärgi ka Favoriti punane tainas ja Härmavili. Viimases on lausa 11 lisaainet, millest võimaliku kõrvalmõjuga on E466, E339 ja E341.

Hetkel poest ei leidnud, aga silma on jäänud ka Eesti Leivatööstuse jahutatud letis müüdav lehttainas, kus on kasutatud osaliselt hüdrogeenitud taimerasva – see on koostisosa, mis võiks välja jääda sinu toidulaualt, sest võib sisaldada tervisele kahjulikke transrasvhappeid.

Leave a Reply