Uudised

MOOSI VALIDES JÄLGI suhkru- ja säilitusainete sisaldust

moos

Kui otsid keedetud moosidest tubli annust C-vitamiini, siis pead kahjuks pettuma, sest C-vitamiin on väga temperatuuritundlik ja sõltuvat moosivalmistamise tehnoloogiast, toorainest ja säilitamistingimustest võib C-vitamiini moosis olla minimaalselt.

Parim moos nii talvel kui suvel on loomulikult toormoos. Talvel saad seda teha sügavkülma marjadest lisades pisut suhkrut. Muide, ka marjade külmutamine kaotab C-vitamiini, kuid oluliselt vähem kui nende kuivatamine või keetmine.

Kõik poemoosid sisaldavad pektiini E440. Pektiin on vees lahustuv ja soolestikule positiivselt mõjuv kiudaine, mida lisatakse selleks, et moos ei jääks vedel. Seda valmistatakse enamasti puuviljadest. Paljudes toodetes on ka happesuse regulaator E330. Kuna tegu on loodusliku algupäraga lisaainetega, mis teadaolevalt tervisel halba ei tee, siis ei mõjutanud need ka meie mooside hinnangut.

Heas poemoosis ei peaks olema säilitusaineid ja marja/puuvilja osakaal võiks olla vähemalt 50%. Kui otsida moosi, kus suhkrut on alla 30%, siis poes sellist säilitusainevabalt ei leidnud, enamusel on see 34%-44%. Kui aga suhkru osas üks silm kinni pigistada, siis puhtaid ja marjarikkaid moose on palju.

Valisime välja lemmikud – “Vaba” moosid, “Meie Mari” maasikamoos, Zuegg vaarikamoos, Küllus maasika-mustikamoos, Coop põldmarjamoos (ja teised samade sarjade moosid). “Meie Mari” maasikamoosis on lausa 65% marju. Külluse “Vaba” mahedad metsamoosid on magusaks tehtud õunapüreega ja ilma lisatud suhkruta NB! ka puuviljasuhkur on suhkur, selles tootes 34%.

Nüüd aga punastest – ka neid on poes palju! Kahjuks on paljudele moosidele lisatud säilitusaineid. E202 on ohutum säilitusaine, mis aitab pikendada moosi eluiga ja ei peaks tervist väikeses koguses mõjutama. E211 on võimalikke kõrvalmõjudega lisaaine. E202 kaaliumsorbaat on Põltsamaa moosides sh vähendatud suhkruga tootes. Ka marjade osakaal jääb neil alla 50%. ICA ilma lisatud suhkruta maasikamoosis on küll suhkrut vaid 2%, kuid ka marju on kõigest 45%, lisaks säilitusaine E202. Gina mustsõstramoosis on 25% marju aga veel rohkem suhkrut ja vett, lisaks säilitusaine E202. ICA murakamoosis (pildita) ja Basic moosides on 2 säilitusainet- E202 ja E211. Viimases marju vaid 35%.

Leave a Reply