Uudised

PTA LISAAINETE SEIRE tuvastas tervisele ohtlikud aprikoosid ja viinerid.

lisaained aprikoosides ja viinerites üle piirnormi

PTA avaldas hiljuti 2021 lisaainete seire aruande.
Aastal 2021 võeti kokku 75 toidus kasutatavate lisaainete proovi. Valdavalt kontrolliti kala- ja lihatooteid ning kuivatatud aprikoose.
Testidest kaks osutusid nõuetele mitte vastavaks.
Nõuetele mitte vastavaks osutusid Türgi päritolu aprikoosid, milles oli üle piirnormi sulfitite sisaldus. Toode kõrvaldati müügilt.
Samuti osutusid nõuetele mitte vastavaks ühed e-vaba märgistust kandvad viinerid, mis sisaldasid e-vabadele toodetele kehtestatud piirnormist (10mg/kg) oluliselt rohkem nitriteid – 13mg/kg. Lihatootja korrigeeris peale seda retsepti ning toode viidi vastavusse e-vaba nõuetega.
Kuigi kōikides teistes toodetes tuvastati piirnormides lisaainete jääke, mainitakse aruandes ära, et osadel inimestel vōib esineda mõnede lisaainete suhtes kõrgendatud talumatus. Sellisel juhul tuleks hoiduda nende toitude tarbimisest. Toidust tulenevate ohtude riskide hajutamiseks on tarbijal soovituslik toituda tasakaalustatult ja mitmekesiselt.
Meeles tasub alati pidada, et kōnealuseid säilitusaineid sisaldavad paljud töödeldud toidud ning kuigi antud aruande kohaselt enamus toodetes on lisaaineid piirnormi piires, on ühekülgse toitumise korral oht neid piirnorme ületada.
Aruande leiad siit: https://pta.agri.ee/lisaained

Leave a Reply