Uudised

ÜLE POOLTES E-POODIDES pole toidualane teave korrektselt esitatud

foto: energepic.com

Põllumajandus- ja Toiduamet kontrollis eelmisel aastal veebipoodides toidualase teabe esitamist. 2021. aasta veebipoodide kontrollid tuvastasid, et 61% toidualasest teabest ei vasta nõuetele.

Põllumajandus- ja Toiduameti toiduosakonna peaspetsialisti Brigitte Salmuse sõnul tuleb veebis toite turustades esitada nõuetekohane toidualane teave enne ostu sooritamist, et tarbija saaks teha teadlikke valikuid. „Kohustuslik info peab olema eesti keeles nii tootekirjelduses veebipoes kui ka kätte toimetamise ajal pakendil või selle külge kinnitatud märgistusel,“ kirjeldas Salmus.
Põllumajandus- ja Toiduameti 2021. aasta kontrollide käigus hinnati e-poodides 484 toodet, millest 61% toidualases teabes esines puudusi. „Kõige rohkem kontrolliti valmistoite, kokku 120 toodet, millest 48% toodete märgistustest ei vastanud nõuetele. Kõige enam tuvastati puuduseid lisaainete toidualases teabes, vastavalt 14-l juhul 15st ja pähklipuuviljade, õliseemnete, õliviljade ja nendest valmistatud toodete puhul 12-l juhul 13st. Kõige vähem puuduseid tuvastati mee märgistamisel, kokku nelja toote puhul 14st,“ selgitas Salmus tulemusi. Kontrollide käigus kohustati teavet parandama, kui seda ei tehtud, siis järgnes veebipoele ettekirjutus.

Levinumateks puudusteks kontrollidel olid allergeensete koostisosade eristamatus ning keelatud toitumis- ja tervisealaste väidete kasutamine. Allergiat või talumatust põhjustavaid aineid tuleb esitada koostisosade loetelus muudest koostisosadest trükikirjas eristuvana. Toitumis- ja tervisealased väited peavad olema tõesed ega tohi tarbijat eksitada. Toidule ei tohi esitada meditsiinilisi väiteid.

Toidu e-kaubandusest tuleb Põllumajandus- ja Toiduametit teavitada. Amet teostab järelevalvet teavitanud ettevõtetele riskipõhise sagedusega.
Tarbijal on võimalik Põllumajandus- ja Toiduameti järelevalve infosüsteemist kontrollida, millised ettevõtted on ameti järelevalve all. E-poe saad sisestada SIIT.

Leave a Reply