Retseptid

BABA GANOUSH- sellest saab sinu suvehitt!

Eestlased ei ole kuigi osavad baklaźaani kasutajad köögis. Seevastu vene inimesed rabavad alati suure kotitäie, kui seda väärt kaupa poes soodushinnaga müüakse.

Baklaźaan on Indias kõrge au sees ja seda nimetatakse lausa köögiviljade kuningaks. Ka Hiinas on see väga populaarne köögivili ja iga hea kodukokk oskab vähemalt kümmekonda hõrku rooga baklaźaanist valmistada. Mina valmistan peamiselt vaid ühte rooga. See on minu köögi suvehitt Baba Ganoush, mida viimase nädala jooksul olen pere tungival nõudmisel juba mitu korda teinud ja mis on nn kick-ass starter nii külaliste tervitamiseks kui veiniklaasi kõrvale nautimiseks.

Baba Ganoush on väga populaarne Lähis-Ida eelroog, mida serveeritakse saia või õhikutega ning mis on kreemisem ja hõrgum kui hummus. Neid kahte võib küll sarnaselt maitsestada, kuid põhikomponent on täiesti erinev- esimesel on baklaźaan, teisel kikerherned. Kuna balklaźaan annab märkimisväärselt vähem kaloreid, siis on see toit kergem ja hõrgum kui hummus.

Vaja läheb:

3 keskmist baklaźaani
3 keskmist küüslauguküünt
2-3 tl tahhinit ( sõltuvalt kui tugev seesamimaitse sulle meeldib)
u 3sl sidrunhapet
u 3 sl oliiviõli
soola
( soovi korral jahvatatud vürtsköömneid, pipart ja chillit)

Grilli baklaźaanid ja küüslaugud. Mina küpsetan baklaźaane väligrillil aga kui seda pole võimalik teha, võid vabalt ka ahjus kõrgel temperatuuril röstida. Sel juhul tasub baklaźaanid kergelt oliiviõliga üle tõmmata ja 200C u 30-40 minutit küpsetada ( küüslauk vajab max 25 min), aeg-ajalt neid ümber keerates, et igast küljest küpseks ära. Midagi hullu ei juhtu, kui ka pisut ära kõrbevad, sest koor tuleb nagunii ära võtta ja krõbe koor annab mõnusa grillimaitse. Grilli iga külje pealt kuni näed, et koor on küpsenud. Üldiselt on ka sisu piisavalt küpsenud, kui baklaźaani koor vajub kortsu või praguneb, seejärel lase baklaźaanidel puhata ja jahtuda vähemalt 20 minutit. Kui sisu pole küpsenud, ei tule head Baba Ganoushi, nii et pigem küpseta pisut kauem kui vähem.


Kõige tähtsam õhulise Baba Ganoushi tegemise juures on kurnamine, sest baklaźaan sisaldab üle 90% vett ja see oleks vajalik sealt maksimaalselt palju välja kurnata. Mina panen baklaźaani sisu sõelale kurnama ja lisaks pigistan käega nii palju vedelikku välja kui õnnestub. Nüüd ongi kõige keerulisem osa tehtud ja jääb vaid kõik komponendid kokku panna. Viska baklaźaani sisu köögikombaini (või purusta saumikseriga), lisa oliiviõli, küüslauk ja tahhini ning lase täpselt nii siledaks, kui sulle meeldib. Seejärel maitsesta soola ja sidrunimahlaga. Külmkapis säilib kuni neli päeva, aga värskena sügavkülma pannes võid üles sulatada ja tarbida kolme kuu jooksul.

NB! Kui peenestad saumikseriga, on tekstuur pisut tugevam ( pilt nr2) , kui köögikombainiga, siis õhulisem ( pilt nr1).

Pea alati meeles, et toiduvalmistamine on kunst ja maitsestamine on nn maitse asi. Seetõttu alusta maitsestamist rahulikult ja lisa tugevust, kui tunned, et seda on veel juurde vaja. Kui tunned, et midagi on ikka puudu, siis suure tõenäosusega on see sool 🙂

Ah, ja veel, ka sellele roale õli lisamisega tuleks olla esialgu ettevaatlik, sest kui oled jätnud liiga palju vett baklaźaani sisse, siis ülearune õli teeb selle veelgi vedelemaks. Kui aga roog näeb õhuline välja, siis võid julgelt enne serveerimist veelgi värsket oliiviõli peale valada.

Head dippimist!

Leave a Reply