Uudised

KAS TEAD, ET ketšupis on rohkem suhkrut kui šokolaadis?

Jah, täpselt nii see on, sest enamus meie poodides müüdavaid ketšupeid sisaldavad 15 ja rohkem grammi lisatud suhkrut 100g toote kohta, samal ajal kui mitmete tumedate šokolaadide suhkrusisaldus on väiksem. Näiteks Kalevi Bitter 87% sisaldab vaid 9.9g suhkrut 100g kohta.

Kiirel vaatlusel on klassikalistest ketšupitest kõige enam lisatud suhkrut populaarses Heinzi (22.8g) ja ja uues Hellmansi  (22g) ketšupis. Kohalikud Salvesti (18g) ja Felixi (16g) klassikalised ketšupid sisaldavad seda pisut vähem. Samas on ka Felixi valikus ketšupeid, mis panevad pika puuga ära, Heinzile, näiteks Felixi Magus Tsillikaste sisaldab 28g suhkrut ja Felixi Barbeque-meekaste lausa 31g ehk peaaegu kolmandiku kogu tootest. Thai Choice’i magus tšillikaste aga sisaldab 100g lausa 37.9g suhkrut ja Rimis müüdavas Chef’s Choice tśillikastmes on peaaegu pool suhkur (46.9g).
Toitumisnõustajate tavapärane soovitus on, et keskmiselt võiks päevane varjatud suhkru sisaldus toitudes olla naistel 25g ehk umbes 6 teelusikat ning meestel 36g ehk umbes 9 teelusikat. 

Kaks tervislikumat ketsupit hakkas samuti Eesti kaubandusvõrgus silma- üks nendest on Felixi ilma lisatud suhkruta ketšup, milles on vaid 5.5g suhkrut ning Heinzi vähendatud suhkru ja soolasisaldusega lasteketsup, kus on 11g suhkrut.

Järgmine kord, kui lapsed toidu kõrvale ketsupit küsivad või kurdavad et vähese suhkruga ketsup ei maitse, siis anna neile valida, kas tahavad ketsupit või näiteks Smuutikese mangojäätist, kus on sama palju suhkrut kui Salvesti populaarses ketsupis- 100g kohta 18g peidetud suhkrut.

Kui aga tahad parimat ja kõige tervislikumat tomatikastet oma grillitoidu juurde, siis tasub osta mõni tomatipüree (tavaliselt 2-4g lisatud suhkrut 100g kohta) ja sellest ise värskete ürtidega tomatikaste valmis teha või tomatihooajal värsked tomatid ketšupiks keeta.

Leave a Reply