Uudised

VIIS PÕHJUST, miks närimiskummi mitte närida

 Toidupoe kassatsoon on täis närimiskumme. Mõned neist sellised, mida vähemasti lastele ostma ei peaks nendes sisalduvate sünteetiliste ainete tõttu. Ka kõnealuste aineteta on keeruline leida põhjust, miks närida nätsu, sest seltskonnas seda teha pole ju sugugi viisakas.
Ka erinevad uuringud kinnitavad, nätsunärimine võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme.
Levinumad neist on:

*peavalu– jah, nätsunärimine võib tekitada peavalu ja viia lausa krooniliste peavaludeni, sest mälumise käigus jäigastuvad teatud lihased, mis avaldavad mõju närvidele, mis on omakorda seotud aju verevarustusega;

rikub hambaid – eriti kahjulikud on suhkruga nätsud, sest näts on suus kauem kui komm ja suhkru mõju hammastele seetõttu kordades pikem.

*ärritab seedimist ja ei aita kaalu langetada– meie suus on kuus süljetekitamise kanalit, mis pidevalt nätsu närides saavad segaseid signaale meie kehalt. Kui need andurid kogu aeg töötavad, siis annavad nad ka kehale signaali, et kohe tuleb toit. Lisaks raiskab see tegevus vajalikku sülge, mida on vaja toidu seedimiseks. Kuigi mõned usuvad, et nätsunärimine petab keha ära ja seeläbi väheneb söögiisu, siis uuringud kinnitavad vastupidist- pidev mälumine viib ajju info, et sa oled näljane.

*sisaldab erinevaid sünteetilisi lisaaineid, mis ringlevad suus pikalt ja imenduvad kehasse kiiresti. Kõige sagedamini ongi selleks erinevad sünteetilised lõhna- ja maitseained, aga ka toiduvärvid, emulgaatorid ja antioksüdandid. Inimesed ei pööra nätsu koostisele tähelepanu, sest arvavad, et kuna nad seda alla ei neela, siis pole ka vahet, mida see sisaldab. Väidetavalt aga omastab keha just suu limaskesta kaudu organismi ja vereringesse ained kiiremini ja ilma nn filtrita, milleks on muudel juhtudel keha seedimissüsteem. Koostisosade seas on kirjas põhiosana närimiskummialus, aga mis see täpsemalt on, seda tarbijale ei avaldada. Kui tahad koostisosadest aimu saada, siis palun loe SEDA ARTIKLIT.

*mis liigub, see kulub! Kui närid pidevalt nätsu, kulutad oma lõualuude kõhret. Seda pole taastada võimalik ja pikemas perspektiivis võib see hakata tekitama valusid.


Harva närimiskummi tarbimine siiski kõik kõnealuseid ohte endaga kaasa ei too.

Mulle jäi kaasatsoonis silma just see roosa ja efektne väikeste tüdrukute lemmiknäts Juicy Fruit. Keerasin sildi teistpidi ja midagi rõõmustavat vastu ei vaadanud- see sisaldab minu jaoks muret tekitavat E320 (BHA); mis hiirtel ja rottidel on suuremas koguses tarbides tekitanud vähki ning aine on loomkatsetes põhjustanud geneetilisi muutusi munasarjades. Seega tasuks üle vaadata oma laste nätsuvalik, sest nende kehakaal on väike ja ainete mõju sellevõrra suurem. Seda enam, et BHA võib olla lisatud ka saiakestele, kastmetele, kartulikrõpsudele ja muudele maiustustele. Teine ebatervislik lisaaine on aspartaam aka E951, selle ohtudest olen ka varem rääkinud ja põhilised tõestatud kõrvalmõjud on neuroloogilised, une- ja käitumishäired ning peavalu. Lisaks on nätsule lisatud magusaine E950, mida on väga vähe uuritud. Üldse sisaldab see näts 4 erinevad magusainet- kõige enam sisaldab suhkrut, aga ka glükoosisiirupit, aspartaami ja atsesulfaamkaaliumi. Suhkruga nätsusid peetakse hammastele kõige kahjulikumaks ja isegi ohtlikumaks kui kommi, mis peatub suus lühiajalisemalt kui närimiskumm. Kui pakend lubab puuviljamaitselist närimiskummi, siis koostisosad viitavad, et puuviljamaitse ei tule puuviljadest vaid kunstlikult.

Nätsunärimise riskidest saad rohkem lugeda siit:
https://healthwyze.org/reports/383-why-a-stick-of-gum-is-more-harmful-to-your-health-than-anything-that-you-eat
http://drbenkim.com/articles-gum.html

https://www.theladders.com/career-advice/6-ways-chewing-gum-is-wrecking-your-health
https://www.surprisepd.com/blog/negative-side-effects-of-chewing-gum
https://www.insider.com/how-chewing-gum-could-affect-your-health-2018-1


Siin üks kogemuslugu inimeselt, kes loobus närimiskummist:
https://www.thankyourbody.com/chewing-gum-is-bad/


BHA riskide kohta saad lugeda siit:

https://www.linkedin.com/pulse/truth-bhabht-tbhq-synthetic-food-additives-anuj-kabra/

Leave a Reply